Laimo ligos metu erkės įsisiurbimo vietoje susidaro apvalus žiedinis bėrimas, kuris vėliau gali migruoti po odą. Kuo skiriasi erkinis encefalitas nuo Laimo ligos? ŽIV vadinamas virusas, kuris, patekęs į žmogaus organizmą, naikina baltuosius kraujo kūnelius, imuninėje sistemoje atliekančius labai svarbų vaidmenį kontroliuojant infekcijas.
Tėvams ar globėjams dėl šių skiepų reikia kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Nuo meningokokinės infekcijos kūdikiai ir vaikai aids sąnariai skiepijami trimis vakcinos dozėmis: pirmąją vakcinos dozę gauna 3 mėnesių kūdikiai, antrąją — 5 mėnesių, trečiąją — 12—15 mėnesių vaikai.
Medikai ragina neatidėlioti šio skiepo, nes meningokokinė infekcija — tai ūmi bakterinė infekcija, neretai pasireiškianti žaibine forma.
Infekcija aids sąnariai oro lašeliniu būdu, artimai bendraujant su sergančiu ar bakterijos nešiotoju. Laikotarpis nuo užsikrėtimo iki pirmųjų simptomų — vidutiniškai 3—4 d.
Meningokokinei infekcijai būdingas sezoniškumas, todėl susirgti šia infekcija didesnė tikimybė yra šaltuoju metų laikotarpiu: rudens, žiemos, pavasario mėnesiais kuomet yra didelis sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis.
Ši infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų. Lietuvoje vidutiniškai per metus registruojama 70—80 meningokokinės infekcijos atvejų.
- Perinatalinis iš motinos — vaikui : prieš gimdymągimdymo metu arba tuoj po gimdymo.
- Chlamidioze ir gonorėja užsikrečiama vaginalinių, analinių ir oralinių santykių metu.
ULAC duomenimis, šiemet meningokokine infekcija susirgo 4 asmenys, vienas iš jų — vaikas. Pernai m.
Lietuvoje užregistruotas 81 meningokokinės infekcijos atvejis, iš jų — 11 mirčių 5 vaikai iki 5 m. Mirtimi baigiasi apie 5—15 proc. Tačiau apie 15 proc.
ULAC atkreipia dėmesį, kad artimą sąlytį su ligoniu turėjusių asmenų grupei priklauso: šeimos nariai; asmenys, gyvenantys ir miegantys toje pačioje patalpoje kareivinėse, internatuose ir kt.
Artimai kontaktavusiems asmenims rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją, kad šis profilaktiškai paskirtų vienkartinę antibakterinių vaistų dozę.
Visi kolektyvo nariai turi stebėti savo sveikatą 10 dienų. Pakilus temperatūrai, atsiradus galvos skausmui, odos bėrimui, būtina nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Efektyviausia apsisaugojimo nuo meningokokinės infekcijos priemonė — skiepai. Lietuvoje nuo meningokokinės B infekcijos pradėti skiepijimai komercine vakcina m.